Küçük Hifa az kalsın ayak parmağından oluyordu

  • 31 Ekim 2017
  • 459 kez görüntülendi.
Küçük Hifa az kalsın ayak parmağından oluyordu

Sivas’ta annesi Sibel Varol’un saçının dolaşması sonucu sol ayak parmağını kaybetme riski yaşayan 3 aylık bebek, hastaneye kaldırıldı.

 Sivas’ta annesi Sibel Varol’un saçının dolaşması sonucu sol ayak parmağını kaybetme riski yaşayan 3 aylık Hifa Hazal Bebek hastaneye kaldırıldı. Küçük bebeğin parmağı yapılan müdahaleyle kurtarıldı.

 

BEBEĞİNİN PARMAĞINA DOLAŞAN SAÇ TELİNİ FARK ETMEDİ

Kent merkezinde Kadı Burhanettin Mahallesi’nde yaşayan Sibel-Yüksel Varol çiftinin ilk çocuğu olan Hifa Hazal Varol’un sol ayak 4’üncü parmağına saç teli dolaştı. Fark edilmeyen saç teli dolaşıp parmağı sıkınca kan dolaşımını kesti. Morarmaya başlayan parmağı bebeğin anneannesi Naile Yılmaz çoraplarını çıkarırken fark etti. Panik içinde torununu alarak Sivas Devlet Hastanesi acil servisine giden Yılmaz burada yapılan ilk müdahalenin ardından Cumhuriyet Üniversitesi(CÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilerek ortopedi servisinde tedaviye alındı. Burada parmağına dolaşan seç teli çıkarılan minik Hifa Hazal Varol’un sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

“KANGREN OLABİLİRDİ”

Zamanda müdahale edilmese bebeğin parmağını kaybedebileceğini söyleyen CÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Seyran Kılınç, “Aslında çok sık karşılaşan vakalar değil. Oluş ve sonrası için ciddiye alınacak vakalar. Çevredeki herhangi bir uzun saç veya ip çocuğun hareketleri sırasında parmağa dolanabiliyor. Daha sonra dolaşan parmağın alt bölgesindeki kan akımını kesiyor. ve morarma başlıyor. Çok sık karşılaşılmamakla beraber çocuk konuşma ve algı yeteneğine sahip olmadığı için şikayetlerini de söyleyemiyor. Yakınları da bunu takip etmeyebiliyor. Çorap çıkarıldığı zaman vahim durum fark edilmiş oluyor. Bunun için ara sıra çocukların bu bölgelerinin kontol edilmesi gerekiyor. Çocuklarda bu tip vakalar sık olmasa da ciddi sorunlar yaratabiliyor. Takibinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Çocuğumuzun parmağı kangren olabilirdi. Çocuk yatağının çevresinde uzun saç ve ip bulunmaması gerekiyor. Bizim bu olayımızda anneanne durumu fark etmeseydi parmak kaybedilebilirdi.” dedi. – SİVAS

PAYLAŞ
loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

site ekle