Çocuklar Neden Okulu Sevmezler, Çocukların Okuldan Nefret Etme Nedenleri, Öğrenci Okul Ilişkisi

  • 05 Mart 2017
  • 431 kez görüntülendi.
Çocuklar Neden Okulu Sevmezler, Çocukların Okuldan Nefret Etme Nedenleri, Öğrenci Okul Ilişkisi

Çocuklar neden okulu sevmezler, çocukların okuldan nefret etme nedenleri, çocuklar neden okuldan nefret ederler, öğrenci okul ilişkisi, çocuklar niçin okula gitmek istemezler, çocukların okula gitmek istememesinin nedenleri nelerdir, okula gitmek istemeyen çocuğa ne söylenmeli, ne yapılmalı:

Her yaş grubundan çocuk, okul hayatının en az bir döneminde bu problemle karşılaşıyor. Bu sorunun çözümü ise öncelikle ebeveynlerin çocukların okuldan nefret etme nedenlerini iyice analiz etmesinden geçiyor.

 

Birçok aile, çocuğundan “Okuldan nefret ediyorum.” cümlesini duymaya oldukça alışık. Ve pek çoğu bu cümleyi sarf eden çocuğunu okula gitmeye nasıl ikna edeceği konusunda endişeli. Her yaş grubundan çocuk, okul hayatının en az bir döneminde bu problemle karşılaşıyor. Bu sorunun çözümü ise öncelikle ebeveynlerin çocukların okuldan nefret etme nedenlerini iyice analiz etmesinden geçiyor. Yoksa bu sorun çocukta büyük mental ve fiziksel problemler oluşturabiliyor. İşte çocuğunuzun okuldan nefret etmesinin başlıca nedenleri:

 

Ders programını
Çocukların okuldan nefret etmesindeki en büyük etkenlerden biri ders programları. Eski müfredatlar, ezberci eğitim, sıkıcı dersler, çocuğu okuldan uzaklaştırıyor. Çocuklar okulda çok fazla şey öğrenmek zorundalar ve bunun için daha çok gençler. Öğrenmeye çalıştıkları dersin mantığını kavramak için çok az zamanları var ve bu onları dersleri ezberlemeye mecbur bırakıyor. Aslında eğlenerek öğrenmesi gereken çocuklar için ders, bir işkence haline geliyor.

 

Not sistemi
Her çocuk aynı kapasiteye sahip değil. Ceza ve ödülün sadece nota bağlı olduğu sistemde, öğrenci kendini büyük bir baskı altında hissediyor. Çocuklar, yüksek not alan öğrencilerin, çevre tarafından daha çok sevildiğini düşünmeye başlıyor. Ve bu, öğrencide bir kompleks haline gelip, okula olan nefretinin her geçen gün artmasına sebep oluyor.

 

Kısıtlamalar
Okuldaki kısıtlamalar da okul nefretinde büyük rol oynuyor. Çocuklar hayal gücü yüksek ve hiperaktif varlıklardır. Okulda uyulması gereken kurallar yüzünden yaratıcılıklarını kaybediyorlar. O an yapmak istedikleri şeyi sırf kurallar yüzünden yapamamak veya yaptıkları zaman ceza almak onları oldukça üzüyor ev okul konusundaki kötü izlenimlerini kat ve kat artırıyor.

 

Algılama kabiliyeti problemleri
Bazı öğrenciler diğerlerinden farklıdır. Sınıfta ne olup bittiğini tam olarak takip edemezler. Bunun sebepleri el-göz koordinasyon bozukluğu, konsantrasyon eksikliği ya da geç algılma  problemleri olabilir. Diğer çocuklarla yarışamamak, bu tarz çocukların okuldan soğumasına sebep olur.

 
Asosyallik
Az sayıda da olsa kalabalıktan korkan bazı çocuklar var. Diğer çocuklarla kaynaşamayan, kolay kolay arkadaş edinemeyen, insanlardan kaçan çocuklar. Bu tarz çocuklar için okul korkulu bir rüya.

 

Öğretmenin rolü
Bir çocuk okul döneminde ailesinden çok öğretmenini görüyor. Öğretmenini sevmeyen bir çocuğun okulu sevmesi imkansız. Öğretmenlere burada büyük bir sorumluluk düşüyor. Her bir çocukla ayrı ayrı ilgilenmesi, problemlere farklı çözümler üretmesi ve hiçbir çocuğu kaybetmemesi gerekiyor.

 

Kabadayılar
Bazı çocuklar okul ortamında nasıl davranacağını bilmiyorlar. Daha agresif ve cüsse olarak daha iri olan bu çocuklar, sınıf arkadaşlarına eziyet ederek eğleniyorlar. Bir süre buna katlanan ezilen öğrenci, bu durumun bir türlü düzelmemesiyle korkuya kapılıyor ve okula gelmek istemiyor.

 

Küçük yaşlarda başlayan okul nefreti, ileriki yaşlarda çok daha vahim boyutlara ulaşabiliyor. Bu durumların temel sebepleri çocukların ailelerinden kaynaklanıyor. Ebeveynlerin bu durumları iyi analiz ederek, öğretmenle işbirliği içinde, çocuğa bir arkadaş gibi yaklaşıp konuşarak bu sorunları çözmesi gerekiyor. Çocuklara okulun yararlı ve iyi yönlerini anlatıp, onlara okula severek gitmesi yönünde tavsiyelerde bulunarak bu sorunların üstünden gelinebilir.

hthayat

loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Çocuk ve Aile Eğitimi