Oyun oynamanın zihinsel gelişimdeki önemi nedir?

  • 05 Şubat 2017
  • 451 kez görüntülendi.
Oyun oynamanın zihinsel gelişimdeki önemi nedir?

Çocuğun işi, oyundur  

Oyunun zihinsel gelişime büyük katkısı vardır. Oyun çocukların en önemli işidir. Hatta bir çocuğu en iyi tanımanın yöntemi de oyundur. Ayrıca oyun çocuğun en doğal öğrenme ortamıdır. Çünkü çocuk oyunla gördüklerini, duyduklarını dener ve uygular. Çocuk oyun oynayarak kendi dünyasına dalar. Bu durum çocuk için bir özgürlüktür. Çoğu zaman özdeşim, yani taklit yoluyla anne-baba veya bir yakınını oyuna dahil ederek, onları davranışlarında yaşatmaya/canlandırmaya çalışır.

 

Zihinsel gelişimde oyunun önemi

Oyun çocuğun hem dili hem de bir anlatım aracıdır. Bir çocuk üzüntülerini, kaygılarını, korkularını, sıkıntılarını, sevinçlerini oyunla dışa vurarak, içini boşaltır ve böylece rahat eder. Çoğu oyun konuları hayattan alınmış gerçek konulardır. Çocuk bu oyunları alıp oynarken oyuna, kendinden de bir şeyler katar. Böylece onun zihinsel gelişimine de önemli bir katkı sağlar. Bundan dolayı oyun, çocuğun en yaratıcı olduğu ortam olmuş olur. Aslında her yaratıcılığın temelinde bir oyun vardır diyebiliriz.

 

Oyun dili

Çocuk açısından resim çizgilerle, müzik seslerle ve dans hareketlerle oynanan oyunlardır. İki yaşındaki bir çocuk dil gelişimi henüz tam yeterli olmadığı için oyun dilini kullanır. Ayrıca oyun ortamı, çocukların doğal bir anlaşma (iletişim) ortamıdır. Çünkü oyun çocukların ortak dilidir ve çocuklardaki bencilliği arka plana atma işlevi de vardır. İşte bu nedenlerden dolayı oyun oynamanın zihinsel gelişime etkisi çoktur. Anne ve babalar oyunları yasaklamak yerine çocuklarına oyun oynayacak ortam yaratmalıdır.

 

Anne-babaya öneriler:

  • Çocuğunuzu bol bol oyun oynamaya teşvik edin. Oyunlarda ona eşlik edin.
  • Çocuğunuzla oyun oynayarak onun hayal dünyasını geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Çocuklarınızın zihinsel gelişimini destekleyen oyunlar temin edin.
  • Çocuğunuza oyun oynamayı yasaklamayın.
  • Oyun oynayarak çocuğunuz paylaşmayı da öğrenir.
loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Çocuk ve Aile Eğitimi