Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 10 Öneri

 • 04 Şubat 2017
 • 467 kez görüntülendi.
Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 10 Öneri

Vücuda bir şekilde girmiş olan virüs, bakteri ve diğer mikroorganizmaların hastalık yapmasını ve başka organlara ilerlemesini engeller.

Bağışıklık sistemi dalak, lenf bezleri, akyuvarlar, makrofajlar, yok edici hücreler ve hafıza hücreleri gibi birçok sistemin bir arada çalıştığı karmaşık bir sistemdir.

Bağışıklık sisteminin çocukluk döneminde kuvvetlendirilmesi, yetişkinlik döneminde sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesi açısından büyük önem taşır.

Peki, çocuklarımızın bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz? İşte size 10 tavsiye:

Anne Sütü

Bağışıklık sistemini güçlendiren birinci besin anne sütüdür. Bebeğinizi en az 12 ay, mümkünse 18 aya kadar emzirin. Anne sütü içinde bebeğinizin vücudunun hastalıklara karşı savaşmasını sağlayan immunoglobulin adlı tüm antikorları içerir. Bebeğinizin ilk günlerinde bu madde sütünüzün içinde yoğun miktarda bulunur ve bebeğinizin en hassas olduğu bu dönemde onu mikroplardan ve bakterilerden korur. Anne sütüyle beslenmeyen bebeklerin genelde zayıf ve hastalıklı olması da yeterince immunoglobulin alamamalarındandır.

Aşılar

Çocuğunuz aşılarını eksiksiz yaptırın. Doğumdan 6 yaşına kadar olunması gereken aşılar şunlardır:

 

  • Hepatit B

 

  • Rotavirüs (RV)

 

  • Difteri

 

  • Hib (Haemophilius influenzae type B)

 

  • PCV (Pnömokoksik, zatürre)

 

  • Çocuk felci

 

  • Grip

 

  • MMR (Kızamık, kabakulak, kızamıkçık)

 

  • Su çiçeği

 

 • Hepatit A

Düzenli Beslenme

Düzenli beslenmeye önem verin. Çocuğunuzun karnını doyurmak adına makarna, pilav gibi besin değeri limitli gıdalara yönelmeyin. Meyve, sebze ve taze hayvani gıdalardan oluşan, sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyi tercih edin. Bebeğinizi yedirmek için ısrarcı olmayın fakat yediği miktarı da günlük olarak takip edin.

İlaç Kullanımı

Doktorunuza danışmadan bebeğinize ilaç, özellikle de antibiyotik içirmeyin. Grip gibi salgın hastalıkların pek çoğunun tamamen yok edilememesinin nedeni, bu virüslerin ve mikropların çok çabuk değişerek ilaçlara dayanıklılık kazanmasıdır. Bu nedenle gereksiz kullanılan antibiyotikler sadece mikropların bu antibiyotiğe direncini arttıracak ve antibiyotiğin bir sonraki kullanımında etkisini azaltacaktır. Aynı zamanda pek çok ilaç, bebeklere son derece zararlı olabilecek yan etkiler içermektedir. Bundan dolayı bebeğinize herhangi bir ilaç vermeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Omega-3

Omega-3 alımı için haftada 2 defa deniz balığı tüketmeyi unutmayın. Eğer türlü nedenlerden dolayı bu miktarda balık tüketemiyorsanız, doktorunuza danışarak bebeğinize piyasada bulunan Omega-3 desteklerinden verebilirsiniz. Omega-3 yağ asitlerinin bağışıklık sistemine yararı son derece fazla olmakla beraber kalp ve damar sağlığına yararı da yaygın olarak bilinmektedir.

Tereyağı

Tereyağı, gelişim için en iyi yağ türlerindendir. İyi bilenen bir antioksidan olan bu yağ, vücuttan gereksiz maddelerin atımına yardımcı olur. Aynı zamanda içerdiği bolca E vitamini ile bağışıklık sisteminde görev yapan hücrelerin zar yapısını kuvvetlendirir. Bu nedenle kahvaltılarınızdan ve yemeklerinizden tereyağını eksik etmeyin.

Şeker Tüketimi

Fazla şeker tüketimi, bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Meyve şekeri olarak da bilinen fruktozun yüksek miktarda tüketiminin 2. tip diyabete yol açtığı bilim adamlarınca kanıtlanmıştır. Bunun yanında şeker gibi besinler beyaz kan hücrelerinin mikropları öldürme ihtimalini azaltır. Aynı zamanda obezite gibi sağlık sorunlarına yol açarak vücudun direncini azaltır. Bundan dolayı günlük şeker tüketimini limitleyerek, alınan şekerin de mümkün olduğu kadar doğal kaynaklardan (meyve) geldiğinden emin olun.

Kuruyemişler

1 yaşından itibaren bol bol fındık, ceviz, badem gibi yemişlerden yemesini sağlayın. Bu tür besinlerin boğulma riski yaratmaması için onları öğüterek mamalarda kullanabilir, veya yağlarından yararlanabilirsiniz. Ceviz ve kabak çekirdeği aynı zamanda Omega-3 yağını da içermektedir. Bu besinler aynı zamanda önemli bitkisel protein kaynakları olup, bebeğinizin vücudunun bu ihtiyacını da karşılar.

Süt ve Süt Ürünleri

1 yaşından itibaren her gün iki bardak süt içilmesi, hem bağışıklık sistemi hem de çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir. Önemli bir kalsiyum deposu olan süt aynı zamanda bir hastalık halinde bebeğinizin hem sıvı almasının hem de vücudunun ihtiyacı olan kalorileri almasının en önemli yollarından biridir. Süt dışında yoğurt gibi süt ürünleri de içerdiği vücuda yardımcı probiyotik bakteriler ile bağışıklık sistemine pozitif bir katkıda bulunmaktadır.

Meyve ve Sebze Tüketimi

Bebeğinizin düzenli sebze ve meyve yemesini sağlayın. Bağışıklık sistemini güçlendirici vitamin ve mineraller en yoğun olarak taze sebze ve meyvelerde bulunur. Koyu renk yapraklı ıspanak, kıvırcık lahana gibi besinlerin ve brokoli gibi yoğun C vitamini içeren besinlerin bağışıklık sistemine katkısı büyüktür. Domates gibi besinlerde bol bulunan likopenin kanser önleyici etkisi ve bağışıklık sistemindeki önemli rolü kanıtlanmıştır. Bununla beraber bebeğinizin sebze ve meyve tüketiminde glisemik endeksi yüksek muz gibi besinlerden daha az tüketmesini sağlayın. Hazır meyve sularından ziyade taze sıkılmış meyve sularını tercih edin.

Kaynak:SevgiliBebek

loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Çocuk ve Aile Eğitimi