Van’da cinsel istismara uğrayarak hayatını kaybeden bebekle ilgili yeni açıklama

  • 01 Şubat 2017
  • 647 kez görüntülendi.
Van’da cinsel istismara uğrayarak hayatını kaybeden bebekle ilgili yeni açıklama

Van’da yeni doğan bebeği kasten öldürülme ve cinsel istismara uğraması sonucu öldürülmesine ilişkin Van Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklama geldi.

Van’da özel bir hastaneye getirilen yeni doğan bir bebeğin, uğradığı istismar sonucu yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak savcılıktan açıklama geldi. Kentteki özel bir hastaneye getirilen 4 kilogram ağırlığındaki erkek bebek tedavi altına alınmış, ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmişti. Otopsi işlemleri yapılan bebeğin vücudunda ısırık, darp izleri, ödem ve istismara uğradığına dair bulgular tespit edilmişti. Soruşturmayla ilgili olarak Van Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan şu açıklama yapıldı:

26 Ocak 2017 tarihinde ilimizde meydana gelen, kamuoyuna da yansıyan 38-40 günlük erkek bir bebeğin kasten öldürülmesi ve cinsel istismara uğraması iddiasına ilişkin olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmada, haklarında gözaltı kararı verilen F.A., P.T., ve Y.G., isimli şüpheliler, 30/01/2017 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımıza mevcutlu olarak getirilmiş, bebeğin annesi olduğu ileri sürülen P.T., dahil olmak üzere tüm şüpheliler ‘Çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme’ suçundan nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş ve Sulh Ceza Hakimliği’nce aynı suçtan tutuklanmalarına karar verilmiştir. 27 Ocak 2017 tarihinde erkek bebek cesedi üzerinde yapılan ölü muayene ve otopsi işleminde, bebeğin ölümünün ‘Künt kafa travmasına bağlı beyin kanaması sonucu’ meydana geldiği belirtilmiştir.

CEZAEVİNDEN DOĞUM İZNİYLE ÇIKMIŞ

Olayın emniyete intikal etmesi üzerine bebeği hastaneye getiren ve annesi olduğu belirtilen P.T. ve birlikte yaşadığı iddia edilen F. isimli şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınan P.T.’nin tutuklu bulunduğu cezaevinden doğum izni sonucu çıktığı öğrenildi.

Soruşturma kapsamında P.T.’nin eşi ve bebeğin babası olduğu belirtilen D.T.’nin de arandığı belirtildi.

BARO BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Van Baro Başkanı Murat Timur, cinsel istismara uğradığı iddia edilen 40 günlük bebeğin ölmesi ile ilgili, “Şüphelilerden bir kısmı cinsel istismar noktasında ret üzerine bir savunma yaptı. Ancak şüphelilerden bir başkası da istismar olayını doğrulayacak beyanlarda bulundu” dedi.

Van’da kafatasında kırık, vücudunun değişik yerlerinde ısırık, sol gözünde morluk ve cinsel istismar bulguları bulunduğu belirtilen 40 günlük bebeğin ölmesi ile ilgili Van Barosu Yönetim Kurulu basın açıklaması yaptı. Van Barosu Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı açıklamayı Baro Başkanı Murat Timur okudu. Timur, “Yönetim Kurulu üyelerimizle birlikte bunu değerlendirdiğimizde şu kanıya vardık; sanırım insanlığın iğrençlikte geldiği son aşamadır. Bir bebeğin istismara uğraması, yine toplumda çok vahim derecede karşılanan bir olaydır. Olayla alakalı süreci baro olarak birkaç gündür yakından takip ediyorduk. 3 şüpheli gözaltına alınmıştı, bugün bunlardan 3’ü de Van Cumhuriyet Savcılığında ifadeleri alındıktan sonra tutuklanma istemiyle mahkemeye sek edildi. Yaklaşık yarım saat önce 3 şüpheli de tutuklandı” dedi.

“İSTİSMAR NOKTASINDA BİR TAKIM BULGULAR VAR”

Olayın 40 günlük bir bebeğe yönelik istismar olduğunu ifade eden Timur, “Otopsi raporunda bu bebeğin ölüm nedeni başına aldığı darbe sonucu ölümü gerçekleştiği yönünde. Yine otopsi raporunda vücudunun belirli noktalarında darp olduğu yönünde tespitler var. İstismar noktasında birtakım bulgular var. Adli Tıp Kurumu çocuktan alınan doku örnekleriyle birlikte bu konuda tespiti net yapacak. Soruşturma dosyasında dikkate alınacak başka bir husus da şüphelilerin uyuşturucu kullandığı iddiasıdır. Özellikle 40 günlük bir bebeğin istismara uğrama şüphesi hiçbirimizin hiçbir toplumda, hiçbir yerde karşılaşmadığı bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Şüphelilerin savunmasını üslenmek istemediklerini ancak Ceza Muhakemesi Kanunu gereği mutlaka müdafi hazırlamaları gerektiğini aktaran Timur şunları söyledi:

“Şüphelilerden bir kısmı cinsel istismar noktasında ret üzerine bir savunma yaptı. Ancak şüphelilerden bir başkası da istismar olayını doğrulayacak beyanlarda bulundu. Bunu isim olarak ifade etmek doğru olmayacak ama istismarın doğruluğu noktasında bir şüphelinin beyanları var. Şüpheliler hakkında ‘beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak bir kişiyi öldürme’, bir tanesi hakkında ayrıca ‘uyuşturucu madde kullanımı’ndan tutuklama kararı verildi.”

Timur, bundan sonraki süreçte baro olarak olayın takipçisi olacaklarını ve faillerin en yüksek cezayı almaları noktasında da ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Van’daki 38 günlük bebekle ilgili Van Valiliği de açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“İlimizde İpekyolu ilçesinde bir özel hastaneye 26.01.2017 günü 13.00 sıralarında tedavi amacıyla annesi P.T. ile F.A. ve Y.G. isimli erkek şahıslar tarafından götürülen 38 günlük erkek bebeğin yapılan muayenesinde; kafatasında kırık, vücudunun değişik yerlerinde ısırık, sol gözünde morluk ve cinsel istismar bulgularının bulunduğu, bebeğin hayati tehlikesinin bulunduğu ve yoğun bakımda tedaviye alındığı bilgilerinin İl Emniyet Müdürlüğüne bildirilmesi üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği tarafından tahkikat başlatılmıştır. Olayla ilgili olarak bahsi geçen şahıslar yakalanarak gözaltına alınmışlar, tahkikat devam ederken tedavi altında bulunan bebek 27.01.2017 günü yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Yakalanarak haklarında işlem yapılan şüpheliler düzenlenen tahkikat evrakı ile 30.01.2017 günü Van Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmişlerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Çocuk ve Aile Eğitimi